Betaglukany na atopický ekzém u dětí

19.1.2020 #TOP články

Atopický ekzém není život ohrožující onemocnění, ale dokáže pořádně znepříjemnit život. Musíte to zažít, abyste věděli jak obtěžující je neustále svědění pokožky. Nejen malé děti, ale i dospělí, jen velmi těžko ovládají chuť k škrábání, které sice na chvíli pomůže, ale ve skutečnosti pouze komplikuje situaci a prodlužuje hojení. Zkusme spolu najít lepší řešení!

Až 20 % dětí trpí atopickým ekzémem

Dnes již víme, že atopický ekzém je geneticky podmíněné chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje cca 10 – 20 % dětí. Často je prvním projevem atopie (dědičně podmíněný sklon k alergii). Skoro třetina pacientů s atopickým ekzémem trpí i na jiné alergické onemocnění, např. astma, alergickou rýmu či zánět spojivek. Nejčastějšími alergeny u pacientů s atopickou dermatitidou bývají kravské mléko a vejce.

Jak se projevuje atopický ekzém?

Typickými místy, kde se projevuje atopický ekzém jsou kožní záhyby. Častou lokalitou jsou ale i ruce a obličej, zejména u dětí. Atopická pokožka je velmi citlivá, suchá, se sklonem k zarudnutí. Typický je sklon k šupinatění a největším trápením atopiků je svědění. Prevencí svědění je správná péče o pokožku a vyhýbání se provokujícím faktorům.

Ovesná koupel pro atopiky

Doporučuje se vybírat zejména prostředky přímo určené pro atopickou pokožku. Zpravidla obsahují přírodní nealergizující složky a nenajdete tam konzervanty, či jakékoliv chemikálie. Přírodními prostředky vhodnými pro atopickou pokožku jsou bambucké máslo, výtažky z ovsa, konopný, olivový, levandulový či měsíčkový olej. 

Vysoký obsah betaglukanů pro ochranu pokožky

O blahodárných účincích ovsa na lidskou pokožku se ví už celá staletí. Ve starých knihách našich babiček běžně najdeme recepty na léčbu podrážděné pleti novorozenců pomocí louhované ovesné slámy a ovesných zábalů. Nechybí ani rady, jak tuto koupel dopřát miminkům při svědění kůže, výskytu alergií nebo pupínků. Oves je zkrátka léty prověřenou klasikou, její blahodárné účinky potvrzují také moderní vědecké studie ústavů z celého světa. „Oves je jedna z nejstarších obilnin vůbec. Na pokožku působí blahodárně především díky vysokému obsahu betaglukanu. Ten stimuluje tvorbu kolagenu a elastenu v pokožce, podporuje buněčnou imunitu a chrání tak pokožku proti nepříznivému vlivu volných radikálů. 

Testováno v Lázních Luhačovice

V ovsu najdeme také značné množství zinku, který působí proti ekzémům a jiným kožním onemocněním. Nechybí ani vitamíny a minerální látky, takže koupel z této obilniny je pro děti velmi vhodná“, vysvětluje účinky ovsa MUDr. Jana Rydlová, vedoucí lékařka dětských léčeben Lázně Luhačovice. Osvědčené Ovesné koupele pro děti, které jsou hojně využívány i v dětských lázeňských léčebnách na mnoha místech České republiky.  Stejně příjemnou lázeň mohou nachystat maminky pro své nejmenší také doma. Ovesné koupele od TOPNATUR jsou snadno k sehnání a jejich příprava je jednoduchá.